sobota, 5. september 2015

Prava izbira poletne noči

Dilema ponedeljkovega večera: naj se usedem za računalnik in lotim enega izmed stoterih opravkov ali naj se odpravim na izlet v eni zadnjih poletnih noči? Hvala Bogu, še se znam pravilno odločat!

Nekoliko je bila noč že sveža, sicer pa nežno obsijana od skoraj polne Lune, ki je vseeno pustila nekaj neba zvezdicam (na drugi sliki mi je prav lepo poziral Veliki voz). Prostora je bilo tudi za spontanost in prijeten pogovor. Še takih večerov!



sobota, 25. julij 2015

Sanjati, kaj je že to?

Sliši se znano,
sliši se staro.
Arhaizem morda?
So to počeli včasih?

Iluzije poznam,
je to kaj podobno?

Nekaj mi pravi,
da to sem jaz znal.
Včasih, že davno -
morda ko sem spal?

Sanjati, kaj je že to?
Čutiti, hrepeneti, želeti,
dihati, ljubiti, živeti.
Še zmorem, še znam?

torek, 9. junij 2015

Potepanja po Sloveniji - maj 2015

Tisto, kar vidimo vsak dan, se nam ne zdi nič posebnega. A je lepo in le malo drugačen pogled je potreben, da se tega zavemo. Zato poleg potepanja po širnem svetu z veseljem raziskujem tudi našo domovino. Tako blizu, pa toliko skritih kotičkov ... Jih poznate?


PS: Še nekaj potepanj sem opravil s kwlm (kolesom), namenoma pa lahko otovorjen - brez fotoaparata.

nedelja, 24. maj 2015

Ljubljan'ca je smrdljiva reka / Vse kokoši so znorele

Preden utonejo v pozabo, objavljam dve pesmi, ki jih je prepevala naša nona.

Ena šaljiva o Ljubljanici:
Ljubljan'ca je smrdljiva reka,
dvajset let že kar smrdi.
Notri je zalega dreka
in vseh drugih svinjarij.

Treba ni, treba ni
čez Ljubljan'co mostov tri!
Saj bi vsi, saj bi vsi,
saj bi vsi čez en'ga lahk' prišli!

Na himno fašistične Italije pa so še kot otroci peli:
Vse kokoši so znorele,
so zgubile petelina
in zato so izvolile
za gospodarja Mussolina.

ponedeljek, 2. marec 2015

Paradoks enako(pravno)sti

Te dni je do mene prišel zanimiv norveški dokumentarec z naslovom Paradoks enako(pravno)sti.1 V njem se avtor odpravi raziskovat vzroke za to, da so na Norveškem, ki je bila leta 2008 razglašena za državo z največjo enakopravnostjo spolov, presenetljivo velike razlike v odločanju za poklic med ženskami in moškimi. Pričakovali bi namreč, da se bo z enakopravnostjo povečala tudi enakomernost zastopanosti obeh spolov v različnih poklicih. Zgodilo pa se je ravno obratno.
V revnejših državah vas verjetno skrbi, kako sploh dobiti službo. (...) Toda v državah z večjo enakopravnosti med spoloma (...) se ljudje počutijo svobodne in enostavno gredo za tistim, kar jih res zanima.

Novinar se odpravi k različnim raziskovalcem in na začetku vsi delujejo precej legitimno. Vedno bolj pa se med njimi pokaže bistvena razlika: nekateri v obzir vzamejo tudi biologijo, drugi ta vidik (iz principa) zavračajo. Priporočam ogled.



1 Na ministrstvu Ministrstvu za delo, družino,  socialne zadeve in enake možnosti pravijo, da je bolj pravilno uporabljati izraz "enakost spolov" kot "enakopravnost spolov". Mene enakost sicer preveč asociira na istost, a naj jim bo, če se bodo le držali tega, kar so napisali: "Enakosti spolov ne smemo razumeti kot istosti ali podobnosti žensk in moških, saj, kot mnogi zmotno mislijo, ne temelji na zanikanju, ampak sprejemanju razlik oziroma drugačnosti med ženskami in moškimi ter enakem vrednotenju teh razlik in različnih družbenih vlog."

Paradoks enakosti je prvi del serije oddaj z naslovom Hjernevask (Pranje možganov).
 

sobota, 28. februar 2015

Karneval

Benetke, pust 2015