nedelja, 20. februar 2011

Naš nono je zakon!

Dogajanje nekega popoldneva, povzeto po opisu gospe1, ki obiskuje, pomaga in dela družbo našemu nonotu (91) in noni (86), ko domači ne moremo:

Ob igranju igre 'Človek ne jezi se' pogovor nanese na bližajočo se poroko v družini.
Nona: Nikamor ne gremo.
Nono: Seveda bomo šli!
Nona: Ne, ker smo nerodni in bo treba na stranišče.
Nono: Saj imajo povsod stranišča.
Nona: 'Ne' sem rekla, smo stari in nerodni!
Nono: Saj je vseeno kje sediš - doma ali v gostilni.
Nona gre v špajzo, nono pa ji pokaže figo in prišepne omenjeni gospe:
Saj me boš peljala, da ne bom ta mladim sitnaril? Ji bova pa ušla!
:-D


1Nekateri imajo res velik dar za delo s starejšimi. Znajo jih urediti, na pravi način se z njimi pogovarjati in jih zaposliti (sprehod, pogovor, družabne igre). Za to gospo smo res hvaležni. Kdo bi še prišel na idejo staremu nonotu dat reševat računske naloge?
Mu gre dobro od rok, ane? (za označeno z zvezdico je potreboval pomoč)


P.S.: da ne boste dobili napačnega vtisa - tudi naša nona je posrečena in si zasluži svoj prispevek.

sobota, 19. februar 2011

Je moško lulanje glasnejše od ženskega?

Naslov raziskovalnega dela
Vpliv različnih dejavnikov na glasnost človeškega izločanja urina

Področje raziskave
Raziskava sega na področje človeške anatomije, akustike in medčloveških odnosov

Opredelitev raziskovalnega problema, namena in ciljev
Ena izmed bistvenih lastnosti živih bitij je prehranjevanje in s tem neločljivo povezano izločanje. Kot naraven proces življenja izločanje težko označimo kot nemoralno, kljub temu je javni pogovor v nemedicinski družbi o tem nezaželen. Še več, tudi širjenje zvokov izločanja je družbeno nesprejemljivo. Problem je zlasti pereč v starejših večstanovanjskih stavbah s slabo zvočno izolacijo, kjer se je v zadnjem času v ospredje postavilo vprašanje glasnosti izločanja vode (t.i. lulanja) pri mlajših predstavnikih moškega spola (t.i. mulotih). [poglej vir]

Glavni namen raziskave je ugotoviti vpliv različnih dejavnikov na glasnost človeškega izločanja urina, s posebnim poudarkom na iskanju razlik med spoloma. Z znanstveno utemeljenimi napotki za preprečevanje nastanka preglasnih zvokov izločanja želimo izboljšati vsakdanje sosedske odnose.

Cilji raziskave so:
  • urediti raziskovalno okolje, v katerem se bodo testni subjekti počutili domače in tako izločali na čim bolj običajen način,
  • izmeriti objektivno glasnost (jakost zvoka) izločanja pri različnih dejavnikih,
  • upoštevati subjektivne ocene glasnosti izločanja,
  • podati vzgojne napotke za čim bolj uvidevno uriniranje.
Delovne hipoteze
V raziskavi predpostavimo:
  • da na glasnost izločanja vplivata relativna višina in naklon iz katerih tekočino izločamo,
  • da izbira opreme in materialov v toaletnih prostorih vpliva na akustiko in širjenje zvoka,
  • da je subjektivna kritična meja motečega v korelaciji s starostjo sosedov.
Dosedanje raziskave
[...]

Metode dela
Testni subjekti bodo pod nadzorom vnašali vodo v telo in nato po skrbno določenem mešanem zaporedju pri različnih opazovanih dejavnikih v sanitarnih prostorih izločali tekočino. Dogajanje bomo posneli s kvalitetnimi mikrofoni, postavljenimi v različnih prostorih stanovanjske zgradbe. Objektivno jakost zvoka bomo določili s pomočjo računalniškega procesiranja signalov, subjektivno oceno motečega zvoka pa določili na podlagi anketnih vprašalnikov, ki jih bo izpolnila druga, izolirana skupina testnih oseb. Sledila bo primerjalna analiza rezultatov.

Prispevek k stroki
Raziskava bo pripomogla k detabuizaciji naravnega procesa izločanja in spodbudila raziskave na zanimivem interdisciplinarnem področju medicine, fizike in sociologije.


Pa naj še kdo reče, da nas na faksu niso ničesar naučili ...

petek, 18. februar 2011

Muloti lulajo

Ena frišna iz serije Ah, sosedi! Naših sosedov ne moti samo nočno tuširanje. :)

Prosimo, da naučite mulota kako se gre v školjko na vodo. On nameri v školjki direkt v vodo, to se sliši daleč naokrog posebno v nočnih urah. Še bolj se nam gnusi, ker vemo zakaj se gre. Upamo na rešitev.
(neznan podpis)

Sosedje, hvala ker skrbite za naše zdravje - da se dovolj smejimo.

sobota, 5. februar 2011

Imaš čas zame?


Največ kar lahko nekomu pokloniš, je tvoj čas. Sebe.

Verjamem, da marsikaj narediš prostovoljno. Prostovoljstvo ni samo tisto organizirane oblike (društva, organizacije), ampak še veliko več, kar opravimo svobodno, prostovoljno, ne da bi pričakovali ali zahtevali plačilo*. Te pa spodbujam, da se vključiš tudi v katero izmed organiziranih oblik. Možnosti je veliko in eno uro na teden gotovo najdeš za drugega. Zagotovo se splača.

*Izkoriščanje delavcev NI prostovoljstvo!

petek, 4. februar 2011

Wild wild net

V sredo sem se udeležil okrogle mize o (ne)etičnem obnašanju na internetu. Da to ni nek navidezen problem, se zaveda vsak, ki je bil kdaj moderator na kakšnem bolj obiskanem splošnem spletnem forumu, pa tudi blogerji, ki si upajo spregovoriti o kakšni bolj občutljivi temi. Večinoma se sicer moderatorji ukvarjajo z sivim območjem, ko so besede na meji sprejemljivega, a velikokrat provokatorji preverjajo, kako daleč se jim bo pustilo - če imajo prosto pot, hitro pride do odkritih besednih napadov, žalitev in tudi spodbujanja k nasilju. Strinjam se z urednico spletnega Dela, da na žalost postajamo vedno bolj neobčutljivi in včasih nečesa sploh ne prepoznamo kot neprimerno. Razpravo je začinil predstavnik IJS-a, ki je izjavil, da neetično obnašanje na spletu sploh ni problem. Seveda je res, da je veliko drugih pomembnih problemov, a to ne pomeni, da je ukvarjanje s tem nepotrebno! Zatiskanje oči in obračanje stran problema ne reši. Splet tudi ni nek drugi svet, ki bi bil povsem ločen od fizičnega.

Zelo podpiram delovanje pobude SAFE.si, ki se trudi z izobraževanjem otrok, mladine, staršev in učiteljev o varni rabi interneta. Starši, veste kaj vaši otroci počnejo na spletu? Se vsaj osnovno spoznate na stvar ali vas lahko brez problema ovijejo okoli prsta? Ste se kdaj o tem pogovarjali? Svetovni splet je velika pridobitev (na trenutke se zdi, da mu je uspelo to, kar ni uspelo socializmu in komunizmu - da ljudje nesebično delijo znanje in dobrine z drugimi :)), ki jo lahko s pridom uporabimo za dobro, in prav je, da ostane kar se da nevtralen in nenadziran, a to ne pomeni, da ga lahko kar brezglavo in naivno uporabljamo. Poleg zlonamernih ljudi, smo si velikokrat sami največja nevarnost, ko se ne zavedamo, da kar enkrat objaviš na internetu, tam za vedno ostane. Tudi po "izbrisu", v arhivih in varnostnih kopijah. Zato dobro premisli, preden klikneš na gumb objavi! Si za tem res pripravljen stati tudi v resničnem življenju? Tudi čez 10 let?

Glej tudi:
Delo - Kako preprečiti sovražni govor na internetu?
Dnevnik - Je "krava debela" na tej ali na oni strani etičnosti?
Ideje, vredne širjenja
Izgubljeno, najdeno in neizbrisljivo

sreda, 2. februar 2011

Bog v metroju & Koliba

Dve knjigi, ki na preprost, otroško iskriv, humoren, a globok način spregovorita o Bogu in me prepričata bolj kot marsikatera strokovna teorija in razlaga.

Ko je Bog od svojih posebnih, in celo, kar priznajmo, zelo posebnih služb izvedel, kaj vse se godi v metroju, se je sklenil spustiti dol, da bi se na lastne oči prepričal, kaj se dogaja. (Gilbert le Mouël - Bog v Metroju)
... če iz neizrekljivih tragedij znam narediti dobro, še ne pomeni, da sem to, kar uporabim, tudi povročila ali da to potrebujem, da dosežem svoj namen. (William Paul Young - Koliba)

Iskreno priporočam!

torek, 1. februar 2011

Življenje


(napise v oblačkih se lahko izklopi)

Glej tudi:
Trebuščki
govor 12-letnice o splavu
Nemi krik (slovenski prepis)
Filmski kotiček 3 - Juno